Polecany film

Capella Cracoviensis & Michał Heller - Muzyka Sfer

Wielkie rzesze miłośników muzyki i nauki wypełniły w piątkowy wieczór dominikańską bazylikę Trójcy Świętej w Krakowie. Wydarzeniem wieńczącym czwarty dzień pierwszej edycji Copernicus Festival, był koncert "Muzyka sfer".

W programie koncertu znalazły się, obok wielkich dzieł chóralnych renesansowej polifonii, także utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, zaś ramą dla całego koncertu były wybrane kontrapunkty z "Die Kunst der Fuge" Jana Sebastiana Bacha.

Muzycy Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa, po raz kolejny udowodnili, że w Krakowie cuda się zdarzają; jeszcze kilka lat temu będąca w zapaści i pogrążona w głębokim kryzysie barokowa orkiestra, stała się teraz wybitną i bez wątpienia najlepszą w Polsce i czołową w Europie.

"Ave Maria" Roberta Parsonsa zabrzmiało przejmująco, zdumiewa fakt, iż z tak niewielu nut udało mu się stworzyć muzykę niebiańsko piękną.

Głównym bohaterem wieczoru był ks. profesor Michał Heller, którego filozoficzne rozważania o związkach muzyki i matematyki, także fizyki i współczesnej kosmologii, dopełniły muzyczną zawartość koncertu.

Granice nauki

Pochwała zgryzoty. Czy smutni są bardziej racjonalni?

Wstałeś z łóżka lewą nogą? Brawo, tak trzymać! Masz „doła”? Pod żadnym pozorem nie wychodź po czekoladę, unikaj komedii, stroń od przyjaciół! Czeka cię trudny egzamin? Zrób listę swoich najbardziej spektakularnych porażek naukowych i powtórz je sobie na dwie minuty przed wejściem. A przede wszystkim nie próbuj podchodzić z humorem do tego, co właśnie przeczytałeś.

Więcej…

Polecana dyskusja

Kultura, humanistyka, nauka - Ryszard Nycz, Michał Paweł Markowski, dyskusja panelowa

Dyskusja, która odbyła się po dwóch wykładach z cyklu „Nauka w działaniu" wygłoszonych przez dwóch wybitnych krakowskich polonistów spoglądających na naukę przez pryzmat humanistyki:

prof. dr hab. Ryszard Nycz -- teoretyk i historyk literatury, kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ, wygłosił wykład „Kultura jako czasownik",
https://www.youtube.com/watch?v= PpiAuOxWfzg

a zaraz po nim

prof. dr hab. Michał Paweł Markowski -- krytyk literacki, eseista, tłumacz, publicysta, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych UJ, starał się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego humanistyka nie jest nauką?"
https://www.youtube.com/watch?v=DyJww...

Dyskusję poprowadził dr Tomasz Bilczewski.

Więcej…